VAKspiegel legt vakmanschap adviseur bloot

0

Op initiatief van Avéro Achmea heeft Universiteit Twente en Erasmus Universiteit de VAKspiegel ontwikkeld. Een tool waarmee adviseurs inzicht krijgen in hun eigen vakmanschap en hun score kunnen vergelijken met die van collega’s en externe adviseurs.

Het kantoor waar de adviseur werkzaam is, krijgt via de VAKspiegel inzicht in de sterktes en de ontwikkelkansen van de eigen organisatie, hoe deze zich kan onderscheiden van de concurrentie en de investering die de organisatie kan doen voor het opleiden van personeel op basis van het gemiddelde resultaat.

Wetenschappelijke input
De VAKspiegel is ontwikkeld op basis van onderzoek door dr. Mark van Vuuren, Universiteit Twente, en dr. Niels van der Weerdt, Erasmus Universiteit Rotterdam. Van Vuuren: “Voor het creëren van nieuwe verdienmodellen is de ontwikkeling van de ‘zachte kanten’ van een organisatie essentieel, bleek uit eerder onderzoek van de Erasmus Universiteit. Ook vakmanschap – in de brede zin van het woord – behoort daartoe. Dat hebben we nader onderzocht, in opdracht van Avéro Achmea.”

Vakmanschap creëren
Volgens de onderzoekers gaat het vakmanschap van een financieel adviseur over het vermogen om een waardevol advies zodanig te presenteren dat een klant de waarde ervan inziet en bereid is een redelijke vergoeding daarvoor te betalen. “Maar vakmanschap betekent ook een voortdurende professionele ontwikkeling en het vermogen om vandaag, morgen én overmorgen goed advies te leveren. De behoeften van klanten staan immers niet stil. Net zo min als de technologieën die een vakman ondersteunen en de normen die door de maatschappij en wetgever worden opgelegd.”

Wat de onderzoekers verstaan onder vakmanschap en hoe de adviseur zichzelf een spiegel kan voorhouden om zijn vakmanschap zuiver te beoordelen, wordt uiteengezet in de whitepaper ‘Het nieuwe vakmanschap van de financieel adviseur’. Deze is op te vragen op de website VAKspiegel.nl.

Anoniem en onpartijdig
De onderzoekers benadrukken dat de VAKspiegel adviseurs een onbevooroordeeld, onpartijdig beeld van de staat van hun persoonlijke vakmanschap geeft. “Het is weliswaar ontwikkeld in opdracht van Avéro Achmea, maar als onderzoekers hebben we onafhankelijk gewerkt. Als academici staan we daar immers voor.” Het instrument wordt door een onafhankelijke partij ‘gehost’ en de anonimiteit van gebruikers is gewaarborgd. “De informatie die een adviseur invoert als hij zijn persoonlijke VAKspiegel vult, is alleen voor hem toegankelijk. Noch Avéro Achmea, noch de directie van een kantoor, heeft toegang tot de persoonlijke gegevens van individuele adviseurs.”

Wel kunnen kantoordirecteuren de gemiddelde scores van hun eigen kantoor inzien, maar niet de scores van andere kantoren. Ook Avéro Achmea bevestigt geen inzage te hebben in de resultaten van individuele kantoren.

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Over de auteur

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.

Reacties zijn gesloten voor dit bericht.