De Hypotheekshop waarschuwt voor ‘locked-up’ huiseigenaren

0

Strengere hypotheekregels en funderingsproblemen kunnen verhuizen voor huiseigenaren financieel bemoeilijken. De Hypotheekshop waarschuwt dat hierdoor een groep eigenaren dreigt te ontstaan die financieel vastzit in de huidige woning.

Volgens De Hypotheekshop kunnen huiseigenaren hun bestaande hypotheek soms probleemloos betalen, maar bij een verhuizing tegen nieuwe financiële beperkingen aanlopen. De organisatie schat dat het om tienduizenden mensen kan gaan.

Een belangrijke oorzaak zijn volgens De Hypotheekshop de beperkingen rond aflossingsvrije hypotheken. Bij nieuwe hypotheken hebben verschillende geldverstrekkers het aflossingsvrije deel beperkt tot maximaal 150.000 euro en 30% van de woningwaarde. Dat kan gevolgen hebben voor doorstromers die momenteel een groter aflossingsvrij leningdeel hebben.

Wie bijvoorbeeld 250.000 euro aflossingsvrij heeft tegen 2% rente, betaalt volgens het rekenvoorbeeld van De Hypotheekshop ongeveer 417 euro bruto per maand. Wanneer bij een verhuizing nog 150.000 euro aflossingsvrij kan blijven en 100.000 euro tegen 4% annuïtair moet worden gefinancierd, stijgt de totale bruto maandlast naar circa 727 euro. Dat is ongeveer 310 euro per maand meer, terwijl de totale hypotheek gelijk blijft.

Gezinnen en senioren

De Hypotheekshop ziet gevolgen voor zowel gezinnen als senioren. Gezinnen kunnen bij een verhuizing vanwege bijvoorbeeld gezinsuitbreiding of werk te maken krijgen met hogere maandlasten als een bestaand aflossingsvrij leningdeel niet volledig kan worden voortgezet.

Senioren die kleiner, gelijkvloers of dichter bij voorzieningen willen wonen, kunnen eveneens tegen beperkingen aanlopen. Daarbij spelen volgens De Hypotheekshop ook aangescherpte hypotheeknormen voor oudere klanten een rol. Geldverstrekkers gaan onder meer nadrukkelijker rekening houden met het toekomstige pensioeninkomen en de verhouding tussen de hypotheekschuld en woningwaarde op hogere leeftijd.

Volgens De Hypotheekshop kunnen huiseigenaren hierdoor besluiten een verhuizing uit te stellen of in hun huidige woning te blijven. Hogere hypotheekrentes en huizenprijzen kunnen dit effect verder versterken.

Funderingsschade bemoeilijkt verhuizing

Een andere belemmering die De Hypotheekshop signaleert, is funderingsschade. Het herstel daarvan kan volgens de organisatie tienduizenden euro’s kosten en in ernstige gevallen oplopen tot meer dan 100.000 euro.

Funderingsproblemen kunnen zowel de verkoop als de financiering van een woning bemoeilijken. Tegelijkertijd heeft een eigenaar niet altijd voldoende financiële ruimte om het herstel te betalen. Ook kan herstel worden belemmerd wanneer medewerking van buren nodig is.

De Hypotheekshop geeft als voorbeeld een woning met een waarde van 450.000 euro en een hypotheekschuld van 200.000 euro. De overwaarde bedraagt dan ongeveer 250.000 euro. Als 75.000 euro nodig is voor funderingsherstel, resteert ongeveer 175.000 euro voor de financiering van een volgende woning.

De Hypotheekshop pleit ervoor om bij hypotheekbeleid en acceptatieregels naast de betaalbaarheid van een hypotheek ook aandacht te besteden aan de financiële mogelijkheden om naar een volgende woning te verhuizen.

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Deel dit artikel

Over de auteur

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.

Reacties