
De stijging van de Nederlandse huizenprijzen vlakt dit jaar af. Volgens economen van RaboResearch worden bestaande koopwoningen in 2026 gemiddeld 3,1% duurder, aanzienlijk minder dan de 8,6% prijsstijging in 2025.
In 2027 loopt de prijsgroei naar verwachting weer op tot 4,1%, wanneer het woningaanbod opnieuw krapper wordt. Dat blijkt uit het nieuwe Kwartaalbericht Woningmarkt van RaboResearch.
Meer aanbod, minder koopbereidheid
De afvlakking van de prijsstijging komt vooral door een tijdelijk groter aanbod van woningen. Zo verkochten beleggers in 2025 per saldo 36.000 huurwoningen aan eigenaar-bewoners, goed voor ruim 15% van alle woningtransacties. Deze zogenoemde uitpondgolf verlichtte tijdelijk de krapte op de woningmarkt.
Daarnaast zorgt een tijdelijke opleving van de nieuwbouw in 2026 voor extra aanbod. Volgens RaboResearch zitten momenteel 217.000 woningen in de bouw- of ontwikkelpijplijn, waarvan 96.500 al in aanbouw zijn.
Tegelijkertijd lijkt de koopbereidheid onder consumenten licht af te nemen. Makelaars signaleren minder bezichtigingen en biedingen per woning en ook op woningplatform Funda is het aantal contactaanvragen gedaald.
Volgens de Eigen Huis Marktindicator vindt inmiddels meer dan 55% van de consumenten het een ongunstige tijd om een woning te kopen, waarbij slechte betaalbaarheid door 70% als belangrijkste reden wordt genoemd.
Woningmarkt blijft structureel krap
Ondanks het extra aanbod blijft de woningmarkt krap. Volgens recente schattingen bedraagt het woningtekort in Nederland nog altijd circa 410.000 woningen, ongeveer 4,8% van de totale woningvoorraad. Dat verklaart waarom de huizenprijzen ondanks de afkoeling nog steeds blijven stijgen.
De verkoop van voormalige huurwoningen lijkt bovendien tijdelijk te zijn. Veel particuliere verhuurders verkopen woningen na afloop van tijdelijke huurcontracten, die sinds juli 2024 maximaal twee jaar mogen duren. Daardoor zal dit extra aanbod waarschijnlijk na de zomer van 2026 afnemen, wat de markt vanaf 2027 opnieuw krapper kan maken.
Regionale verschillen groot
De ontwikkeling van huizenprijzen verschilt sterk per regio. In 2025 varieerde de prijsstijging van 11,5% in Oost-Groningen tot 4,3% in Groot-Amsterdam. Ook de prijs per vierkante meter loopt sterk uiteen: rond 9.100 euro in Amsterdam, 6.600 euro in Utrecht en gemiddeld ruim 3.000 euro lager in perifere regio’s.
RaboResearch verwacht daarnaast dat het aantal woningverkopen de komende jaren afneemt. In de afgelopen twaalf maanden wisselden 239.000 bestaande woningen van eigenaar. Voor 2026 wordt 229.000 transacties verwacht en voor 2027 circa 210.000.
Geopolitieke spanningen beperkt effect
Volgens RaboResearch hebben de recente spanningen in het Midden-Oosten slechts beperkte gevolgen voor de woningmarkt. Het conflict kan de inflatie in 2026 wel ongeveer 0,4 procentpunt verhogen, maar de economische impact blijft waarschijnlijk beperkt zolang het conflict niet verder escaleert.
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.







