Grootbanken verliezen terrein bij doorstromers door beperkingen aflossingsvrij

0

Door de beperkingen op aflossingsvrije hypotheken verliezen grootbanken terrein bij doorstromers. Dat stelt De Hypotheekshop in een analyse van recente marktontwikkelingen.

Rabobank en ASN Bank beperkten het aflossingsvrije deel eerder dit jaar al tot maximaal 30% van de woningwaarde voor nieuwe klanten. Sinds 1 juni hanteren ook ABN Amro en Florius deze grens. ING volgt op 23 juli. Triodos Bank maakte vandaag bekend de limiet per 1 juli te verlagen van 50% naar 30%.

Het feit dat grootbanken het maximale aflossingsvrije deel voor nieuwe klanten steeds vaker beperken betekent volgens De Hypotheekshop niet dat aflossingsvrij lenen verdwijnt, maar wel dat de hypotheekvorm steeds minder een standaardoptie wordt bij de grote banken.

Doorstromers merken gevolgen

De gevolgen zijn volgens De Hypotheekshop vooral zichtbaar bij doorstromers. Wie een bestaande aflossingsvrije hypotheek heeft en verhuist naar een andere woning, kan vaak niet meer hetzelfde percentage aflossingsvrij financieren. Daardoor moet een groter deel van de hypotheek annuïtair of lineair worden afgelost, wat leidt tot hogere maandlasten.

Uit cijfers van De Hypotheekshop blijkt dat grootbanken juist in het segment van doorstromers marktaandeel verliezen. Bij starters en verhogingen van bestaande hypotheken winnen zij wel terrein.

Gebruik aflossingsvrij neemt al jaren af

Het aandeel doorstromers met een aflossingsvrij leningdeel daalt al jaren. Volgens De Hypotheekshop bevatte minder dan de helft van de hypotheekaanvragen van doorstromers vorige maand nog een aflossingsvrij deel.

Sinds 2013 geldt voor nieuwe hypotheken bovendien de verplichting om af te lossen om in aanmerking te komen voor hypotheekrenteaftrek. Daardoor worden al jarenlang nauwelijks volledig aflossingsvrije hypotheken afgesloten.

Toezichthouders kritisch

De aanscherpingen volgen op zorgen van toezichthouders over de risico’s van aflossingsvrije hypotheken. De ECB en DNB wijzen al langer op mogelijke risico’s voor huishoudens en de financiële stabiliteit. De AFM stelt daar tegenover dat aflossingsvrij nog altijd passend kan zijn, mits de betaalbaarheid en risico’s zorgvuldig worden beoordeeld.

Volgens De Hypotheekshop blijft maatwerk daarom belangrijk. De organisatie waarschuwt dat verdere generieke beperkingen de doorstroming op de woningmarkt kunnen remmen, met name onder senioren die bij een verhuizing geconfronteerd worden met hogere woonlasten.

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Deel dit artikel

Over de auteur

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.

Reacties