
De gemiddelde hypotheekrente voor 10 jaar vast met NHG is deze week gestegen naar 4,0%. Volgens De Hypotheekshop is dat de grootste stijging sinds maart en hebben de renteverhogingen geleid tot een recordaantal hypotheekaanvragen in een vakantieweek.
De Hypotheekshop schrijft de rentestijging toe aan de geopolitieke onrust rond Iran en Oekraïne. Door hogere energieprijzen en oplopende inflatieverwachtingen is de kapitaalmarktrente gestegen, waarna geldverstrekkers hun hypotheekrentes hebben verhoogd. Daarmee kwam een einde aan een periode van zes weken waarin de hypotheekrente per saldo daalde.
Vrijwel alle actieve geldverstrekkers verhoogden deze week hun tarieven, waaronder ABN Amro, ING, Rabobank, ASN, Nationale-Nederlanden en ASR. Tien aanbieders voerden zelfs twee renteverhogingen door. De meeste verhogingen lagen tussen 0,10 en 0,15 procentpunt, met uitschieters tot 0,25 procentpunt. Voor volgende week zijn volgens De Hypotheekshop opnieuw renteverhogingen aangekondigd.
De verschillen tussen aanbieders blijven volgens de organisatie aanzienlijk. Voor hypotheken met een rentevaste periode van tien jaar en NHG bedraagt het verschil tussen de laagste en hoogste rente ongeveer 0,80 procentpunt.
Recordaantal aanvragen
De aangekondigde renteverhogingen hebben volgens De Hypotheekshop geleid tot een sterke toename van het aantal hypotheekaanvragen. Nog voordat de week was afgerond, was al sprake van het hoogste aantal aanvragen in een vakantieweek sinds de metingen begonnen in 2010.
Met name woningkopers dienden hun aanvraag eerder in om verdere renteverhogingen voor te zijn. De Hypotheekshop verwacht dat het aantal aanvragen deze week uitkomt op ruim twee keer het gemiddelde van een vakantieweek.
Wisselvallig renteverloop
Volgens De Hypotheekshop is de rentestijging onderdeel van een onrustig rentejaar. Tot en met week 29 veranderde de gemiddelde rente voor een hypotheek met tien jaar rentevast en NHG zeven keer van richting.
Tegelijkertijd is de hypotheekrente sinds 2024 volgens de organisatie per saldo relatief stabiel gebleven. De rente beweegt daarbij grotendeels binnen een bandbreedte van 3,5% tot 4,1%. De huidige gemiddelde rente van 4,0% valt nog altijd binnen die marge.
Volgens De Hypotheekshop blijft het effect van deze rentebewegingen op de maximale leencapaciteit en de netto maandlasten binnen deze bandbreedte beperkt.
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.







