Stijging woningprijs vlakt regionaal af

0

De prijzen van bestaande koopwoningen blijven stijgen, terwijl het aantal transacties duidelijk aantrekt. In maart lagen de huizenprijzen gemiddeld 5% hoger dan een jaar eerder, blijkt uit cijfers van het CBS en het Kadaster. Tegelijkertijd zijn er signalen dat de prijsstijging op kwartaalbasis verder afvlakt en regionaal uiteenloopt.

Ten opzichte van februari stegen de prijzen in maart met 0,3%. Daarmee zet de opwaartse trend, die medio 2023 werd ingezet, door. Inmiddels liggen de prijzen gemiddeld bijna 16% boven de piek van juli 2022.

Meer transacties op woningmarkt

De woningmarkt laat ook aan de transactiekant herstel zien. In maart registreerde het Kadaster 19.381 woningverkopen, bijna 13% meer dan een jaar eerder. Over het eerste kwartaal komt het totaal uit op bijna 56.000 transacties, een stijging van circa 9% op jaarbasis.

De gemiddelde transactieprijs lag in maart op 494.605 euro.

Regionale verschillen nemen toe

Op kwartaalbasis blijkt dat de prijsstijgingen steeds meer uiteenlopen per regio. In het eerste kwartaal van 2026 waren koopwoningen gemiddeld 5,2% duurder dan een jaar eerder. Daarmee is sprake van het negende kwartaal op rij met prijsstijgingen, maar de groei vlakt al vijf kwartalen af.

De grootste stijging werd opnieuw gemeten in Drenthe (+8,2%), terwijl Noord-Holland met +3,3% achterblijft. In de vier grootste steden ligt de prijsontwikkeling onder het landelijk gemiddelde. In Amsterdam was de stijging met 1,9% het kleinst.

Meer beweging in woningtypes

Het aantal transacties nam in vrijwel alle provincies toe, met de sterkste groei in Utrecht (+14,2%). Alleen in Fryslân daalde het aantal verkopen licht. Kijkend naar woningtypen stegen de prijzen van vrijstaande woningen en twee-onder-een-kapwoningen het hardst, terwijl de grootste toename in transacties te zien was bij hoek- en tussenwoningen.

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Deel dit artikel

Over de auteur

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.

Reacties