NVM: ‘Internationals zijn steeds vaker koper’

0

Het aandeel via NVM-makelaars verkochte koopwoningen aan internationals is sinds 2020 verdubbeld naar 1,6% in 2025.

Het aandeel internationals op de huurmarkt blijft vrijwel stabiel: ongeveer 1 op de 4 huurders via een NVM makelaar is international. Inmiddels kopen internationals vaker een woning dan dat zij huren, vanwege hoge huurprijzen en beperkte beschikbaarheid. Toch blijft hun rol op de totale koopmarkt relatief beperkt en sterk lokaal geconcentreerd, zo blijkt uit onderzoek van NVM-datadochter brainbay ‘Internationals op de woningmarkt’.

Kennis en diversiteit

NVM-voorzitter Wonen Lana Goutsmits-Gerssen: ‘Internationals zijn onmisbaar voor onze economie, brengen kennis en diversiteit met zich mee. Tegelijk spelen ze een steeds zichtbaardere rol in bepaalde woningmarkten. Toch is hun aandeel op de koopwoningmarkt landelijk gezien nog altijd beperkt. Dat biedt nuance in het maatschappelijk debat.’ Onder internationals die hier een woning kopen of huren verstaat NVM alle anderstaligen, waaronder expats, buitenlandse studenten, arbeidsmigranten en andere buitenlanders, zoals ondernemers, die zich voor kortere of langere tijd in Nederland vestigen.

Gedwongen richting koopmarkt

Internationals willen bij aankomst vaak eerst huren vanwege de flexibiliteit en onzekerheid over hun verblijfsduur. Maar door regulering en sterk teruglopend aanbod in de vrije huursector zien steeds meer zich gedwongen om te kopen. Uit een enquête onder makelaars blijkt dat 60% van hen internationals tegenkomt die eigenlijk wilden huren, maar vanwege het gebrek aan huuraanbod uitwijken naar koop. De keuze om te kopen hangt vaak samen met de verwachte verblijfsduur. Wie langer dan drie jaar in Nederland blijft, kiest vaker voor koop. Ook de 30%-regeling speelt hierbij een rol: deze tijdelijke belastingkorting zorgt bij eenzelfde salaris voor een hoger inkomen waarmee zij een hogere hypotheek kunnen krijgen. In combinatie met al eerder opgebouwd vermogen maakt dit kopen vaak aantrekkelijker (dan huren).

Andere woonwensen en koopgedrag

Internationals zoeken vooral instapklare woningen met een hoog afwerkingsniveau. Een tweede slaapkamer is veelgevraagd, vaak bedoeld als thuiswerkplek of logeerruimte voor buitenlandse vrienden en familie. Qua locatie zijn drie factoren van belang: een internationale school in de buurt, goede OV bereikbaarheid en nabijheid van het werk. Daarnaast zijn internationals vaker bereid boven de vraagprijs te bieden. Hun gemiddelde koopprijs – vaak in populaire wijken onder internationals – ligt op 591.000 euro, iets hoger dan bij andere kopers (575.000).

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Deel dit artikel

Over de auteur

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.

Reacties zijn gesloten voor dit bericht.