
Conservatrix Groep stelt DNB en de Nederlandse Staat aansprakelijk voor ruim 53 miljoen euro schade. De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix zet daarmee een volgende stap in de juridische strijd over de gedwongen aandelenoverdracht.
Advocaat Winand Westenbroek heeft beide partijen op 26 oktober formeel hoofdelijk aansprakelijk gesteld. Conservatrix Groep geeft DNB en de Staat drie weken om met een concreet schikkingsvoorstel te komen. Als een schikking uitblijft, kondigt de groep een civiele procedure aan.
Aanleiding is het oordeel van de rechtbank Amsterdam van 5 februari 2026 dat DNB bij de overdrachtsprocedure in 2017 informatie heeft achtergehouden. Zoals InFinance eerder berichtte, kwalificeerde de rechtbank dit als ‘bedrog in het geding gepleegd’. Het verzoek om de overdrachtsbeschikking te herroepen werd echter niet-ontvankelijk verklaard.
Schadeberekening
Conservatrix Groep moest haar aandelen in de levensverzekeraar in 2017 voor één euro overdragen aan Trier Holding. De achtergehouden informatie betrof een herverzekeringsconstructie waarop de kapitaalversterking van Conservatrix mede berustte. Volgens de rechtbank kon daardoor geen volwaardig debat plaatsvinden over minder ingrijpende alternatieven voor de overdracht.
De groep heeft de schade opnieuw laten onderzoeken. Volgens een actuele waardering van actuarieel adviesbureau Milliman vertegenwoordigde de onderneming in mei 2017, rekening houdend met de mogelijkheden van herverzekering, een waarde van circa 37 miljoen euro. De gehanteerde bandbreedte loopt van 30 miljoen tot 41 miljoen euro.
Inclusief juridische kosten en wettelijke rente komt de voorlopig berekende schade volgens Conservatrix Groep uit op ruim 53 miljoen euro. Eventuele aanvullende schade, zoals reputatieschade en gemiste investeringsmogelijkheden, is daarin niet meegenomen.
Ook Staat aangesproken
Conservatrix Groep houdt ook de Staat verantwoordelijk, omdat het overdrachtsverzoek in overeenstemming met de minister van Financiën werd ingediend. Volgens de groep was de Staat betrokken bij de voorbereiding en uitvoering en beschikte deze over de relevante informatie, of had hij daarover moeten beschikken.
Volgens het persbericht benadrukte minister Heinen in maart bij de beantwoording van Kamervragen dat het rechterlijke oordeel niet automatisch recht geeft op schadevergoeding. De voorwaarden voor aansprakelijkheid en schadevergoeding moeten afzonderlijk worden aangetoond.
DNB heeft volgens Conservatrix Groep hoger beroep ingesteld tegen het bevel om achtergehouden stukken te verstrekken. Daarover staat in december een zitting gepland bij het gerechtshof Amsterdam. Diezelfde week volgt een zitting bij de Ondernemingskamer in de procedure tegen de Staat.
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.







