
Het aantal zorgverzekerden aan wie een bestuursrechtelijke premie is opgelegd, is dit jaar verder toegenomen. Op 1 november 2025 zaten circa 195.000 verzekerden in het bestuursrechtelijke premieregime, eind 2024 schommelde dit aantal rond de 185.000.
Dat blijkt uit de bij de VWS-Verzekerdenmonitor 2025 gevoegde nota, gericht aan demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Daarmee stijgt het aantal wanbetalers opnieuw sinds 2021. Sinds 2014 schommelt deze groep tussen ongeveer 170.000 en 200.000 personen.
In de monitor is voor de eerste keer een verslag van de zorgverzekeraars opgenomen. Zij geven aan dat de leeftijdsgroep 26-40 met 40-46% de grootste risicogroep vormt. Maar ook jongvolwassenen (18-25 jaar) lijken oververtegenwoordigd. “Eén zorgverzekeraar meldt dat 20% van alle incasso-aanmeldingen de jongste leeftijdscategorie betreft, wat vraagt om gerichte preventie en begeleiding voor deze groep om financiële zelfredzaamheid te vergroten”, aldus de VWS-Verzekerdenmonitor.
Structurele schuldenproblematiek
Het gaat vaak om verzekerden die langdurig betalingsproblemen hebben. Hoewel zorgverzekeraars diverse hulpvormen aanbieden wordt 30-55% van de betalingsregelingen voortijdig beëindigd. Dit kan erop wijzen dat het huidige hulpaanbod niet altijd goed aansluit bij de problematiek van verzekerden. Premieachterstanden zijn bovendien een groter risico dan schulden rondom het verplicht eigen risico.
De nota benadrukt dat snelle interventie van belang is: alleen wanneer binnen drie maanden wordt ingegrepen, kan succesvol worden gewerkt aan het terugdringen van betalingsachterstanden.
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.







