
De doorstroom op de woningmarkt kan een boost krijgen wanneer zestigplussers nog vaker de voordelen van de overgang van koop- naar huurwoning gaan inzien. Wanneer deze groep de grote overwaarde van hun koopwoning verzilvert, ontstaat er bij verkoop ruimte voor een hoge huur, zo stelt Van Bruggen Adviesgroep. Inmiddels wonen er een kleine twee miljoen zestigplussers in een koopwoning.
Algemeen directeur Michiel Meijer (foto): “Huiseigenaren zien huren lang niet altijd als een logische volgende stap. Toch kan dit ook op financieel vlak een slimme keuze zijn. Het klopt dat de maandelijkse huursom soms hoog is, maar de extra huurlast kan vaak voor een lange periode gedekt worden met de overwaarde. Een groot voordeel van verhuizen naar een huurwoning is dan ook dat de tot dan toe nog papieren overwaarde vrijkomt. Deze overwaarde van gemiddeld drie ton per huishouden kan volledig naar eigen inzicht besteed worden. Je hoeft daarbij niet meer bang te zijn voor een correctie van de huizenprijzen.”
Geen onvoorziene kosten voor onderhoud
Overgaan op huren neemt voor de zestigplusser verder een zorgelijk obstakel weg, namelijk het onderhoud van een huis. Meijer: “Deze kosten zijn vaak onzeker en kunnen een forse hap uit het huishoudpotje betekenen, om nog maar te zwijgen over de fysieke inspanning die zestigplussers niet zelf meer hoeven te leveren. Bovendien zijn de bijkomende kosten vaak lager dan bij een koopwoning. Zo vallen de kosten voor de opstalverzekering en de onroerendzaakbelasting bij een koopwoning vaak hoger uit dan de servicekosten van huren.”
Minder mismatches deel van oplossing
“Het woningtekort wordt hiermee niet opgelost, daar zijn immers fors veel nieuwe woningen voor nodig. Voor het vergroten van het huizenaanbod is helaas een lange adem vereist. De woningnood vraagt echter ook om andere oplossingen, die de temperatuur in de markt nu al iets kunnen verlagen. Een betere match van het aanbod en de verschillende levensfases waarin mensen verkeren is wat ons betreft onderdeel van die oplossing”, zegt Meijer.
Kleiner gaan wonen
“Veel zestigplussers zouden liever kleiner gaan wonen. Volgens het CBS gaat dit om 43% van de 55- tot 65-jarigen. Door als zestigplusser te verhuizen naar een kleinere maar passender huurwoning, komen er grotere koopwoningen vrij voor starters en gezinnen. Zodoende wordt er ondanks het gebrek aan nieuwe woonruimte toch wat doorstroom in de markt gestimuleerd.”
Seniorenwoningen bouwen
Ook de zestigplusser die de voordelen van huren wel inziet, staat voor een uitdaging. Meijer: “Er zijn in Nederland te weinig seniorenwoningen door de forse groei van het aantal senioren. Dit geldt voor zowel de huur- als koopsector. We moeten daarom het komende decennium vooral veel seniorenwoningen bijbouwen, zodat de woningvoorraad aansluit bij de demografie van de huishoudens.”
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.








1 reactie
Dhr. Meijer vergeet een aantal belangrijke zaken te noemen. Ten eerste zal je als je jouw huis met overwaarde verkocht hebt zoveel geld (meer dan € 30.000,-) op de spaarrekening hebben dat je door onze fijne overheid, ook als je verder een laag inkomen hebt, verplicht wordt om in de zogenaamde vrije vestiging te gaan huren. Deze huren stijgen jaarlijks en vallen niet onder een huurbescherming van de overheid. Die spaarrekening levert dankzij onze fijne EU 0% rente op en boven een bedrag van € 100.000 op je spaarrekening kan het zijn dat jouw bank zelfs een negatieve rente berekend. Daarnaast val je ook nu nog onder die vermaledijde vermogensrendementsheffing. Die wordt wel afgeschaft maar we weten niet wat onze immer geld te kort komende regering hier voor nieuws tegenover zal gaan zetten. Want Rutte hebben we al weer horen praten over belastingverhogingen. Een verhuizing kost tegenwoordig ook veel geld, denk maar eens aan de gordijnen en de vloerbedekking, die in het voormalige eigen huis nog wel even mee konden gaan. Die aankomende flinke huurverhogingen, want 3% verhoging van een hoge huur hakt er immers ook harder in dan bij een lage huur en daartegenover staan ook dan nog steeds de niet geïndexeerde pensioenen. Tel daarbij de enorme wachtlijsten voor deze huurwoningen en je weet dat dit voor de meeste 60 plussers geen oplossing is. Bovendien, waarom moeten wij ouderen kleiner gaan wonen? Als je ouder bent heb je eindelijk tijd voor je hobby’s die soms ook ruimte in het huis kosten, wonen de kinderen of andere familieleden of kennissen wat ver weg dan is een logeerkamer ook geen overbodige luxe. Het lijkt er in NL steeds vaker op dat men de ouderen uit hun huis wil jagen. Wel, ik blijf lekker zitten waar ik zit, want niets is voordeliger dan een bij a afgelost huis. (Kleine schuld moet je aanhouden sinds de wet Hillen is afgeschaft!)