
Vorig jaar hebben Adfiz en de VNAB de Gedragscode Intermediairwijziging gemoderniseerd. Nadat tijdens de Algemene Ledenvergadering van Adfiz in november 2017 de aanpassingen werden vastgesteld, hebben nu ook de VNAB-leden het handhaven van de gewijzigde gedragscode in de VNAB-gedragsregels bekrachtigd.
De VNAB (Vereniging Nederlandse Assurantie Beurs) is de Nederlandse brancheorganisatie voor de zakelijke verzekeringsmarkt. Voor makelaarsleden van de VNAB is de Gedragscode Intermediairwijziging van Adfiz van toepassing (opgenomen in de VNAB-gedragsregels). De modernisatie van deze gedragscode uit 2010 heeft betrekking op de gewijzigde opvattingen over beloning.
In de gedragscode intermediairwijziging staan gedragsregels tussen makelaars ingeval een klant wijzigt van intermediair. Zo zijn in de code bepalingen opgenomen over de informatieverstrekking tussen de betrokken makelaars bij wijziging en is bepaald hoe wordt omgegaan met de provisieaanspraken van de overdragende makelaars. Doel van de code is om mogelijke discussies tussen makelaars bij intermediairswijziging over werkzaamheden en beloning rondom prolongatie te voorkomen.
Duidelijke afspraken maken
In de nieuwe code wordt ervanuit gegaan dat een makelaar die zijn rechten wil beschermen op beloning bij prolongatie daar bij voorkeur transparant in een samenwerkingsovereenkomst met de verzekeringsnemer afspraken over maakt. Als er geen afspraken zijn gemaakt dan eindigt zijn beloning op de prolongatiedatum ingeval van de intermediairwijziging voor de prolongatiedatum plaatsvindt.
De oude makelaar heeft vanaf dat moment geen aanvullende aanspraken meer jegens de nieuwe ontvangende makelaar. VNAB: “In afspraken tussen makelaars en verzekeraars zijn vaak nog bepalingen opgenomen die de rechten van de overdragende makelaar beschermen. Daarom is in de nieuwe code expliciet opgenomen dat betrokken makelaars daar geen beroep op doen, want de code gaat vóór afspraken tussen makelaars en verzekeraars.”
Verder zijn in de nieuwe code begrippen die aanleiding kunnen zijn voor discussie verduidelijkt. Zo is er een definitie opgenomen van hoofdpremievervaldatum, prolongatie en een pro forma opzegging. Nog steeds voorziet de nieuwe code in de mogelijkheid van bindend advies in situaties waarin de code niet voorziet of ingeval partijen geen overeenstemming kunnen bereiken.
Voorbereidingstijd
De aangepaste Gedragscode gaat per 1 mei 2018 in. Daarmee hebben beursmakelaars de gelegenheid om zich op de nieuwe situatie voor te bereiden. De nieuwe code betekent dat het voor een makelaar van belang is dat hij met de klant afspraken maakt over de beloning van prolongatiewerkzaamheden. Dat is nog niet altijd gebruikelijk.
Verzoeken tot intermediairwijziging die zijn gedaan vóór 1 mei 2018 vallen nog onder de gedragscode van 2010.
Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.







