‘De markt voor consumptief krediet is volwassen geworden’

0

De Vereniging van Financieringsondernemingen in Nederland (VFN) ziet al bijna een eeuw toe op professionaliteit, zelfregulering en eerlijke spelregels binnen de markt voor consumptief krediet. Senior beleidsmedewerker Earvin van Ginkel: “De markt is volwassen geworden. Consumptief krediet is nu een instrument om vooruit te komen, mits het zorgvuldig wordt toegepast.”

“Verantwoord lenen is financieel vooruitzien”

De markt voor consumptief krediet heeft in de achterliggende decennia een opmerkelijke ontwikkeling doorgemaakt. Van een anders ingericht en minder strak toezicht- en normenkader in de jaren ’90 onder de Wet op het consumentenkrediet (Wck) naar het huidige, striktere en transparantere regime, waarin verantwoorde kredietverstrekking centraal staat. Volgens Earvin van Ginkel, senior beleidsmedewerker bij de Vereniging van Financieringsondernemingen in Nederland (VFN), is de marktomgeving niet alleen ingrijpend veranderd, maar is de markt voor consumptief krediet ook geprofessionaliseerd. Van Ginkel: “Er is een tijd geweest waarin het woord ‘krediet’ vooral negatieve associaties opriep. Dat komt voort uit een periode waarin regels en toezicht nog in de kinderschoenen stonden. Inmiddels zijn de leennormen, de cultuur en het toezicht zó ver doorontwikkeld dat kredietverlening vandaag de dag niet alleen verantwoord, maar ook maatschappelijk relevant is. De perceptie loopt daar helaas nog niet altijd in mee.”

Hoeder van zelfregulering

De Vereniging van Financieringsondernemingen in Nederland werd in 1928 opgericht. Een tijd waarin kredietverlening nog een relatief nieuw fenomeen was. De vereniging staat dus al bijna een eeuw voor financiële zelfregulering. De oorspronkelijke naam luidde Vereeniging van Directeuren van Financieringsmaatschappijen in Nederland, maar al snel ontwikkelde de vereniging zich tot een brede brancheorganisatie. Inmiddels telt de VFN circa 30 leden: bancaire kredietverstrekkers, autofinanciers (captives) en onafhankelijke financiers. Samen vertegenwoordigen deze partijen volgens Van Ginkel ongeveer 90 procent van de gereguleerde consumptieve kredietmarkt in Nederland. Daarmee vervult de VFN een sleutelrol als gesprekspartner voor politiek, toezichthouders en maatschappelijke organisaties. Daarnaast fungeert de vereniging als hoeder van zelfregulering, met de Gedragscode en de Leennormenmethodiek als instrumenten voor verantwoorde kredietverstrekking.

Van doorlopend naar aflopend krediet

Een van de grootste verschuivingen in de sector is de bijna volledige verdwijning van het klassiek doorlopend krediet. Waar dit product ooit populair was vanwege de flexibiliteit, is het sinds de kredietcrisis steeds verder teruggedrongen. Tien jaar geleden was het nog een standaardproduct, maar door veranderde regelgeving en maatschappelijke aandacht voor overkreditering is de leenvorm nagenoeg helemaal verdwenen. “Vandaag de dag is meer dan 90 procent van het verstrekte gereguleerde krediet aflopend: een persoonlijke lening met vaste looptijd en maandlasten”, stelt Van Ginkel vast. Dat is volgens hem een gezonde ontwikkeling. “Een persoonlijke lening is transparanter en voorspelbaarder. De consument weet precies waar hij aan toe is.”

Lees hier het hele interview met Earvin van Ginkel in de nieuwste e-InFinance

Elke werkdag het belangrijkste financiële nieuws in uw mailbox? Meld u gratis aan voor InFinance Daily.

Deel dit artikel

Over de auteur

De redactie is verantwoordelijk voor de dagelijkse nieuwsupdates op de website InFinance.nl en nieuwsbrief InFinance Daily.

Reacties zijn gesloten voor dit bericht.